سـوالات مــتداول

نحوه تمیز کردن و قالیشویی تابلو فرش؟

تابلوفرش را نباید به صورت مستقیم روی دیوارهای گچی یا آهکی آویخت. همچنین نباید میخ را روی آنها کوبید. زیرا بافت فرش سوراخ می‌شود و در صورت زنگ زدن میخ، لکه بد رنگی برای همیشه روی آن باقی می‌ماند

تابلوفرش‌ها بافته شده‌اند تا زیبایی‌شان را در حالی که روی دیوار قرار دارند به رخ بکشند. پس آنها را لوله و تا نکنید.

اگر نگران بیدزدگی تابلوفرشتان هستید، می‌توانید از پودر یا قرص نفتالین استفاده کنید.

همچنین آنها را در معرض رطوبت شدید- مانند مسیر مستقیم کولرهای آبی- قرار ندهید. با این کار شرایط پوسیدگی آن را زودتر فراهم می‌آورید.

تابلوفرش‌ها را نباید بدون قاب از دیوار آویخت. قاب مناسب جلوه بهتری از تابلوفرش به نمایش می‌گذارد و نوعی تشخص و اعتبار برایش به ارمغان می‌آورد.

عامل بید خوردگی پشمهای ضد عفونی نشده، هوای شرجی و مرطوب ، نگهداری تابلو فرش در محل های سربسته و متروک و یا عدم توجه به نظافت تابلو فرش می باشد. در صورتیکه تابلو فرش در محل های سربسته و متروک قرار دارد، باید هر ماه یکبار درب ها باز گردند و تابلو فرش مورد بارزسی قرار گیرد.

نکاتی در مورد لکه و الکه گیری

نکاتی چند در مورد لکه و لکه گیری ها:
اولین نکته مهم در مورد لکه ، شناخت نوع و میزان تازگی آن است ، وقتی لکه ایجاد شده تازه باشد و بدانیم از چه ماده یا موادی تشکیل شده ، میتوانیم سریعتر نسبت به موادمورد نیاز جهت رفع آن اقدام کنیم، تازگی لکه باعث میشود که زودتر ،بهتر و باهزینه کمتر پاک شود.

مراحل شستشو چگونه است ؟

قبل از شستشوبایستی یک سری اقدامات اولیه جهت آماده سازی فرش انجام داد . این اقدامات بشرح زیر است:
الف- غبارگیری: این عمل بیشتر در مورد فرشهای کارکرده انجام می گیرد درغبارگیری از دستگاههای مکانیکی استفاده میشود ومیزان دور برس غلتکی که عمل ضربه زدن را انجام می دهد بسته به میزان فرسودگی وهمچنین ضخامت فرشها تنظیم می شود.عدم دقت در تنظیم دستگاه باعث پارگی فرش خواهد شد.
درشستشو بروش سنتی برای زدودن غبار از چوب استفاده می شود وپس از چوبزنی توسط جاروی زبر جارو می شود.روش دیگراستفاده از دستگاههای مکنده است که میزان مکش هوا بایستی تنظیم شود.
ب- بازرسی: از مهمترین نکات در مقدمات شستشوبازرسی است .فرش قبل از شستشو ازنظر میزان پوسیدگی وجود سوراخ ولکه ونوع گلیم بافی وریشه ها کنترل شود بطوریکه ریشه هاقبل از شستشو از هم باز شود.
پ- رفوکاری:درصورت وجودسوراخ درفرش قبل از شروع عملیات شستشو بایستی رفوکاری وترمیم شود.
ت- لکه گیری:بعد از رفوکردن عمل لکه گیری بایستی انجام گیرد.

چگونه لکه های فرش را برداریم؟

در این مقاله آموزش پاک کردن انواع لکه های خون، جوهر خودکار، آبمیوه، شیر، چایی، قهوه، لاک، لکه های روغن، آدامس و … را در بندهای کوتاه معرفی میکنیم:

لکه های آبمیوه، شیر، چایی و قهوه با آب گرم و صابون، با شامپو فرش و یا مایع ظرف شویی پاک می گردد.
لکه های مهم مرغ با نمک، صابون و سرکه سفید
لکه های چربی: توسط بنزین
لکه لاک توسط استون
لکه رنگ روغن با تربانتین
لکه قیر با با محلول اکالیپتوس
لکه جوهر با ماست و زدودن آن
لکه های قدیمی و کهنه با کف ریش و خمیر دندان در محل لکه ریخته و با دستمال خشک کنید
یکی دیگر از لکه برهای فرش کمی پودر جوش شیرین روی فرش ریخته و سپس سرکه سفید را اضافه کنید و پس از پایان کف کردن با دستمال سرکه را برداشته و پس از خشک شدن جوش شیرین را جارو کنید.
-۱۰
از محلول سرکه و نمک نیز در لکه بری استفاده می شود.
-۱۱
همچنین از محلول پراکسید هیدروژن در لکه بری پروتئین ها و خون ها استفاده می شود.
-۱۲
ترکیب پودر ذرت + ۱٫۲ جوش شیرین نیز در لکه بری کاربرد دارد.
-۱۳
برای پاک کردن لکه ادویه از آب لیمو + آب استفاده کنید
-۱۴
لکه آدامس را با یک تکه یخ و روی آن و سپس با کارد بردارید

آیا سوالی دارید؟

_

لطفا سوالات زیر را بخوانید و اگر پاسخ شما را پیدا نکردید، لطفا به سؤال خود پاسخ دهید، ما در اسرع وقت به شما پاسخ خواهیم داد.

از ما بپرسید