حمل فرش و روش صحیح آن

تا زدن فرش در سالم ماندن آن بسیار اهمیت دارد ، فرش ها جزو مهمترین عناصر در دکوراسیون خانه است و و با رنگها و طرح های متنوع و نقوش زیبای خود گرمی و صمیمیت را به خانه های ما هدیه می دهد . حتی خانه های کوچک با داشتن فرش هایی در ابعاد کوچک زیبایی دوچندان دارند .

هر فرش با داشتن طرح و نقشه خاص خود دارای اصالت و شناسنامه ای است که نمایانگر هنر بافنده آن می باشد. که برای ارج نهادن به این هنر و نگهداری صحیح آن باید مطالبی را بیاموزیم . از مهمترین این مطالب می توان به شستشو ، جاروکردن و نقل و انتقال آن اشاره کرد که در صورت رعایت این موارد عمر فرش بیشتر می شود.

نحوه ی صحیح تا زدن فرش برای جابجای آن

نحوه صحیح تا کردن فرش مانع از آسیب رساندن به تاروپود فرش می‌شود. جمع‌کردن و تا زدن فرش به شکلی اشتباه تاروپود فرش شما را خواهد شکست. و دیگر هرگز به شکل اولیه در نخواهد آمد. فرش های دستباف ایرانی یا ماشینی را برای حمل در چمدان و … باید با نحوه صحیح تا زدن فرش ، به کمترین حجم ممکن درآورید. شاید ویدیوهای زیادی از نحوه صحیح تا کردن فرش دیده باشید یا با افراد متخصص در این زمینه مشورت کرده باشید. اما ما نکات جامعی را درباره‌ی نحوه صحیح تا کردن فرش ارائه می‌دهیم که به کمک آنها فرش‌های بزرگ شما به بسته‌هایی کوچک تبدیل خواهند شد :

  • ابتدا با دقت فرش را پشت‌ورو نمایید و کاملا صاف بر زمین پهن کنید.
  • فرش را به‌صورت طولی از یکی از لبه‌های راست یا چپ به‌اندازه‌ی یک سوم تا بزنید.
  • لبه‌ی دیگر را نیز جوری تا کنید تا یک سوم پاپانی فرش بر قسمت تا خورده قرار گیرد و فرش به مستطیلی بلند و باریک تبدیل شود.
  • فرش را صاف کنید و با لمس توسط دستان ، جهت خاب فرش را بیابید ؛ سپس برخلاف خاب فرش یک سوم آن را از عرض تا بزنید.
  • از روی فرش کنار بروید ؛ پشت قسمت تا خورده بر زانو بنشینید و یک سوم تا خورده را در دو مرحله تا بزنید و این کار را ادامه دهید. تا فرش به مستطیلی کوچک و حجم دار تبدیل شود.
  • با طنابی محکم فرش تا خورده را خوب ببندید تا در طول مسیر باز نشود.

تا زدن فرش وقتی به آن نیاز ندارید

نحوه صحیح تا زدن فرش برای هدفی غیر از حمل‌ونقل می‌تواند کمی متفاوت باشد . در واقع نحوه تا زدن فرش برای اهداف مختلف و بسته به زمانی که به فرش نیاز ندارید ، متفاوت است. فرش ها چه دستباف و چه ماشینی گران‌قیمت هستند و ترمیم آنها در صورت آسیب دیدن پرهزینه است. ما به شما توصیه می‌کنیم اگر برای مدتی نیاز به فرش ندارید . به هیچ عنوان آن را تا شده برای زمانی طولانی در گوشه‌ای قرار ندهید بلکه آن را با دقت لوله کنید مگر انکه بخواهیم اقدام به حمل فرش کنیم . لوله کردن فرش روش درست تا زدن فرش در زمان طولانی است. در لوله کردن فرش مراقب باشید که لایه‌ها خیلی به هم فشرده نشوند و موارد زیر را در آن رعایت نمایید :

  • بهتر است فرش رول شده را در کاور مخصوص فرش ، سلفون یا پارچه‌ای تمیز بپیچید. تا مانع از رسوخ گردوخاک به آن شود. البته بین همه‌ی این‌ها توصیه‌ی ما به شما پارچه است. زیرا کاورهای پلاستیکی زودتر دچار عرق زدگی می‌شوند و فرش در رطوبت کپک می‌زند.
  • قرار دادن نفتالین لابه‌لای فرش را فراموش نکنید زیرا اگر حتی نحوه صحیح تا زدن فرش رعایت شود . عوامل دیگری ممکن است به فرش شما آسیب برسانند.
  • فرش را به حال خود رها نکنید ؛ هر از چندی به سراغ فرش خود بروید . رول فرش را بازکنید تا هم فرشتان نفسی تازه کند و هم شما آن را خوب بررسی کنید تا خیالتان از مشکلات احتمالی راحت شود.

نکات دیگری در نگهداری فرش

علاوه بر نحوه تا زدن فرش ، عواملی دیگری نیز در حفظ فرش شما از آسیب مهم و ضروری هستند. پس‌ازآنکه فرش ماشینی یا دستباف خود را با نحوه صحیح تا زدن فرش جمع نمودید باید در مکانی مناسب قرار دهید که دمای آن برای انبار کردن فرش بیش‌ازحد نباشد . بالا بودن دمای محیط کیفیت فرش شما را پایین خواهد آورد. جایی که فرش را نگاه می‌دارید به هیچ وجه نباید نم و رطوبت داشته باشد. زیرا رنگ و جلای فرشتان را از بین خواهد برد همچنین موریانه و بید که عاشق فضاهای نمناک هستند می‌توانند فرش دستباف شما را به کلی از بین ببرند. هرچند تابیدن نور خورشید در مکان نگهداری فرش حشرات را دور می‌کند اما تابش مستقیم آن به فرشتان می‌تواند آن را معیوب کند.

اهمیت نحوه صحیح تا زدن فرش دستباف

هرچند نحوه صحیح تا زدن فرش ماشینی مهم است اما فرش های دستباف به دلیل ارزش بالاتر ، ترمیم سخت‌تر و بافتن مشکل‌تر نیاز به مراقبت‌های بیشتری دارند. بافندگان احساس ، هنر ، مهارت و نبوغ خود را در تاروپود فرش های دستباف می‌بافند و به این فرش ها معنا و ظرافت می‌بخشند. همین هنری که در فرش های دستباف موج می‌زند ،. شما را وا می‌دارد که در مراقبت از آنها بیشتر بکوشید و درباره‌ی نحوه صحیح تا کردن فرش و مراقبت از آن آگاهی کامل را کسب نمایید. این صنایع‌دستی والا و ارزشمند که خانه‌ها را سرشار از انرژی ، هنر و جذابیت می‌کند ، نیاز به مراقبت و رسیدگی نیز دارد و در حمل فرش به آن نیازمندیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *